معرفي كانون‌های فرهنگی و هنری

کانون های فرهنگی، هنری و اجتماعي به عنوان مجموعه ای جوان، خودجوش و اندیشمند به سبب بهره مندی از پشتوانه‌ای عظیم استعدادها و توانایی های جوانان فرهیخته این مرز و بوم، ازجایگاهی ویژه در میان دانشگاهیان برخوردار می باشند. این نهادها به عنوان رکنی کارآمد و تأثیرگذار در شکل گیری فعالیت های گروهی و جامعه پذیری دانشجویان مطرح گردیده اند و به عنوان یکی از مهم ترین مراکز فعال دانشجویی در زمینه اجتماعی، فرهنگی و هنری در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به ایفای نقش می پردازند. کانون­ها هم­اکنون يکی از بنيادی­ترين عرصه­ها برای تحقق اهداف و برنامه­­های اصلی معاونت فرهنگی و اجتماعی  مديريت­های فرهنگی دانشگاه­ها در جهت پاسخگويي به نيازهای متنوع و رشد خلاقيت فرهنگی و هنری دانشجويان، سامان بخشيدن به خواست­ها و تلاش­های خود انگيخته فرهنگی، هنری و اجتماعی و قانونمند نمودن فعاليت­های دانشجويي محسوب می­گردند. انتخابات شورای مرکزی کانون های فرهنگی هنری هر ساله برگزار و افراد علاقمند می توانند با عضویت در کانون مورد علاقه خود به فعالیت بپردازند. کانون های فرهنگی ، هنری و اجتماعی دانشگاه شیراز به شرح ذیل می باشند:

1 – کانون آفتاب: این کانون در زمینه فرهنگی و آسیب های اجتماعی مشغول به فعالیت می باشد. از اهم برنامه این کانون برگزاری سمینارهایی با موضوعات آسیب شناسی اجتماعی، نمایشگاه های آسیب های اجتماعی، کارگاه های با موضوع اعتیاد، آسیب های خانواده، فضای مجازی، ماهواره و … می باشد.

  دبیر :

زهرا رضائي

رشته تحصیلی :

زبان وادبيات فارسي

18

2 – کانون ادبی: این کانون  در زمینه هنری و ادبی مشغول به فعالیت می باشد. از اهم برنامه این کانون برگزاری شب شعرهای دانشجویی، کارگاه های داستان نویسی، بداهه نویسی و … می باشد.

دبیر :

پرنيان کعبه زاده

رشته تحصیلی :

زبان وادبيات فارسي

photo_2016-11-20_22-43-09

3 – کانون تئاتر: این کانون در زمینه ادبی و هنری مشغول به فعالیت می باشد. از اهم برنامه های این کانون برگزاری کارگاه های تخصصی نمایشنامه نویسی، بازیگری، نمایشنامه خوانی، اجرای تئاترهای صحنه ای و خیابانی، برگزاری جشنواره های تئاتر موضوعی و … می باشد.

دبیر :

فاطمه جلال نژاد

رشته تحصیلی :

علوم تربيتي

9

4- کانون جنبش نرم افزاری و تولید علم: این کانون در زمینه جنگ نرم مشغول به فعالیت می باشد. از اهم فعالیت های این مرکز برگزاری کارگاه هایی در زمینه جنگ نرم، سمینارهایی با محوریت تولید علم و … می باشد.

دبیر :

فهيمه سهرابي

رشته تحصیلی :

علوم سياسي

5– کانون خبر و رسانه: این کانون در زمینه اجتماعی و خبری مشغول به فعالیت می باشد. از اهم فعالیت های این کانون برگزاری کارگاه های تخصصی گویندگی، اجرا و فن بیان، برگزاری سمینارهای تخصصی در زمینه صدا و رسانه، تولید دوبله انیمیشن و فیلم های سینمایی و …. می باشد.

دبیر :

محمدعلي انوري تفتي

رشته تحصیلی :

حسابداري

4

6– کانون سبز: این کانون در زمینه اجتماعی مشغول به فعالیت می باشد. از اهم فعالیت های این کانون برگزاری اردوهای بازدید از مناطق محافظت شده محیط زیست، برگزاری کارگاه هایی در زمینه بازیافت مواد و زباله ها و … می باشد .

دبیر :

فرزاد اسلامي مهدي آبادي

رشته تحصیلی :

حقوق

3

7– کانون فانوس: این کانون در زمینه اجتماعی و با محوریت دانشجویان روشندل مشغول به فعالیت می باشد. از اهم فعالیت های این کانون برگزاری جشن عصای سپید (روز جهانی نابینایان)، پیاده کردن و ضبط کتاب ها و جزوات درسی دانشجویان روشندل و … می باشد.

 

دبیر :

خديجه زارع

رشته تحصیلی :

جامعه شناسي

10

8– کانون فیلم و عکس: این کانون در زمینه فرهنگی و هنری مشغول به فعالیت می باشد. از اهم فعالیت های این کانون پخش فیلم های هفتگی، نمایش و نقد فیلم های مطرح با حضور کارگردان و عوامل فیلم، برگزاری کارگاه های تخصصی فیلم نامه نویسی و … می باشد.

دبیر :

ساقي سمسارزاده

رشته تحصیلی :

گردشگري

photo_2016-11-20_22-43-24

9- کانون قرآن و عترت: این کانون در زمینه مذهبی و دینی مشغول به فعالیت می باشد. از اهم فعالیت های این کانون برگزاری جلسات انس با قرآن، کارگاه های آموزشی قرآن، مسابقات قرآنی، نمایشگاه قرآنی و … می باشد.

دبیر :

آرين محزون

رشته تحصیلی :

تاريخ

11

10– کانون گردشگری و ایران شناسی: این کانون در زمینه فرهنگی و گردشگری مشغول به فعالیت می باشد، از اهم فعالیت های این کانون برگزاری اردوهای نیمروزی، یکروزه، چندروزه درون استانی و برون استانی، برگزاری مسابقات با محوریت گردشگری و ایرانشناسی و  … می باشد .

دبیر :

علیرضا رحیم پور

رشته تحصیلی :

مدیریت صنعتی

دبیر :

زهرا خسروي

رشته تحصیلی :

تاريخ

8

11 – کانون موسیقی: این کانون در زمینه فرهنگی و هنری مشغول به فعالیت می باشد. از اهم فعالیت های این کانون برگزاری کنسرت های پژوهشی موسیقی، اجرای تک نوازی و گروه نوازی دانشجویی، برگزاری سمینارهای آسیب شناسی حوزه موسیقی و … اشاره کرد.

دبیر :

راحله برهانيان

رشته تحصیلی :

مهندسي طبيعت

6

12-کانون مهدویت : این کانون در زمینه تخصصی مهدویت  مشغول به فعالیت می باشد. اهم فعالیت های این مرکز برگزاری کارگاه های تخصصی در زمینه آشنایی با  امام عصر (عج)، برگزاری اردو های مذهب ، برگزاری اعیاد مذهبی و … می باشد.

دبیر :

مژگان خاکي هنديجاني

رشته تحصیلی :

مديريت و کنترل بيابان

2

13 – کانون نگاره: این کانون در زمینه هنری مشغول به فعالیت می باشد. از اهم فعالیت های این کانون برگزاری کارگاه های تخصصی در زمینه هنر و معماری، بزرگداشت روز جهانی گرافیک، مسابقات هنری و … اشاره کرد.

دبیر :

محمد الصاق

رشته تحصیلی :

ارتباط تصويري

negareh-trans

14 – کانون هلال احمر: این کانون در زمینه اجتماعی مشغول به فعالیت می باشد، از اهم فعالیت های این کانون برگزاری کارگاه های امداد و کمک های اولیه، مانور زلزله، ایستگاه انتقال خون، فعالیت های بشر دوستانه و …  اشاره کرد .

دبیر :

محمد حسین بهاری

رشته تحصیلی :

مهندسي شيمي

1