دانشجوی دانشگاه شیراز موفق به کسب جایزه البرز 1400 شد

باسمه تعالی

دانشجوی دانشگاه شیراز موفق به کسب جایزه البرز 1400 شد

مراسم اعطای جایزه البرز 1400 همزمان با پنجاه‌و‌نهمین سال تأسیس بنیاد فرهنگی البرز، با اعطای جایزه البرز به نخبگان کشور برگزار شد. در این مراسم «آقای مهدی رضوی فر»، دانشجوی مقطع دکتری تخصصی مهندسی نفت دانشگاه شیراز، جایزه بنیاد البرز موسوم به «نوبل ایرانی» را دریافت نمود. در این مراسم که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و صیانت از سلامت منتخبین به‌صورت غیرحضوری و ویدئو کنفرانسی برگزار شد از 59 نخبه‌ی ایرانی با ترکیب 6 دانشمند، 6 مخترع، 7 طلبه و 40 دانشجوی برتر حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی تجلیل شد.

در این مراسم، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در خصوص تغییرات اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های قبل گفت: در سال ۱۴۰۰ شاهد اعمال تغییراتی در بخش نخبگان جایزه البرز هستیم که «طراحی ساختار دبیرخانه جایزه البرز»، «افزایش رقم نقدی جایزه البرز» و «تغییر نحوه انتخاب نفرات برتر و منتخبین جایزه البرز» از جمله این تغییرات هستند. همچنین رقم نقدی جایزه صرفاً در بخش نخبگان و مراسم، ۲۶ میلیارد ریال است که بیش از ۸۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ شمسی به‌همت فردی نیکوکار به نام «مرحوم حسینعلی البرز» تأسیس و وقف گردیده است. مرحوم حسینعلی البرز، تمامی اموال خود را برای اعطای جوایز به دانش آموختگان سراسر کشور، اعطای وام بدون بهره به دانش پژوهان و اعطای جوایز به صاحبان ابتکار و ابداع وقف کرد و در سال ۱۳۵۳ «جایزه‌ی حُسن تحصیل» را به مبلغ ۵۰۰ هزار ریال به دانشجویان و نخبگان پایه گذاشت. وی ۲۶ مهرماه سال ۱۳۷۷ به علّت کهولت و بیماری دار فانی را وداع گفت.

هدف این بنیاد، کمک به اشاعه‌ی فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش‌آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی است. جایزه بنیاد البرز در طول بیش از نیم‌قرن، چندین هزارنفر از نخبگان برتر علمی کشور را مورد حمایت و تشویق قرارداده است.

گفتنی‌ست، طی سال‌های اخیر، دانشگاه شیراز یکی از دانشگاه‌های سرآمد کشور در دریافت جایزه‌ی البرز بوده است. پیش از این نیز دکتر رضا حق‌بخش در پنجاه‌وپنجمین سال، دکتر حسین میهمی و حامد علی‌زاده در پنجاه‌وششمین سال و دکتر سید حبیب فیروزآبادی در پنجاه‌وهشتمین سال جایزه بنیاد البرز دریافت نمودند و برگ‌های زرین دیگری بر افتخارات دانشگاه شیراز افزودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *