نشست چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز در دانشگاه شیراز

نشست چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز در دانشگاه شیراز


انجمن علمی مهندسی شهرسازی دانشگاه شیراز با همکاری مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز، به‌مناسبت گرامیداشت روز جهانی شهرسازی، نشست تخصصی «چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز: دیروز، امروز و فردا» را با حضور رئیس شورای شهر شیراز، شهردار شیراز، جمعی از مسئولان کلان‌شهر شیراز و اعضای هیأت‌علمی و دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز برگزار کرد.

این نشست که با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی در حل‌وفصل مسائل شهری و پاسخگویی به مطالبات دانشجویان و آگاهی از مشکلات، دریافت نظرات و پیشنهادات آنان ترتیب یافت؛ بعدازظهر سه‌شنبه 16 آبان‌ماه 1402، در تالار یاسمن دانشکده هنر و معماری به‌صورت گفت‌وگومحور و پرسش و پاسخ برگزار شد.

 

دکتر علیرضا صادقی، رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز، در ابتدای این نشست ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران، هدف از برگزار این نشست را ارتباط و هم‌افزایی هرچه بیش‌تر دانشگاه با جامعه عنوان کرد و گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی با محوریت مدیریت شهری، به هم‌افزایی نهادهای علمی با جامعه، حل مشکلات شهری و حفظ هویت شهر شیراز ازسوی نهادهای تصمیم‌گیرنده کمک شایانی می کند که امیدواریم تداوم داشته باشد.

 

نقش کلیدی نخبگان در حل‌وفصل مسائل شهری

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست ضمن بیان اهمیت تمدن در شهرها و سبک زندگی افراد، بر ضرورت اندیشیدن و گفت‌وگو با اقشار مختلف جامعه در حوزه مدیریت شهری تأکید و تصریح کرد: عملکرد خوب و مطلوب شورای اسلامی شهر و شهرداری منوط به برقراری ارتباط با مردم، به‌ویژه بدنه‌ی نخبگان، ازجمله اعضای هیأت‌علمی دانشگاه است.

دکتر سیدابراهیم حسینی افزود: عمده‌ی بدنه‌ی نخبگان در جامعه، در دانشگاه و حوزه هستند که در حوزه‌ی معماری و شهرسازی، بدنه‌ی نخبگانی دانشگاه فعالیت دارد و مدیریت شهری تلاش دارد استفاده از ظرفیت نخبگان برای حل مسائل شهر را به‌عنوان سرفصلی نوین در اداره‌ی شهر مدنظر قرار دهد.

او به ضرورت استفاده از ایده‌های نخبگانی اشاره کرد و گفت: بهره‌مندی از بیان دیدگاه‌ها و انتقادات؛ طرح ایده‌ها و پیشنهادات بدیع و خلاقانه و راهکار حل مشکلات و مسائل موجود ازسوی نخبگان ازجمله برنامه‌های ما در راستای حل مشکلات و چالش‌های مدیریت شهری است.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با تصریح بر ضرورت استفاده از توان علمی و فنی نخبگان و دانشگاهیان گفت: امکان وجود زمینه‌ی پژوهشی مشترک در شورای اسلامی شهر شیراز و شهرداری با دانشگاهیان وجود دارد  و می‌توان از توان علمی و فنی آن‌ها در این زمینه نیز بهره برد.

وی اظهار کرد: در برنامه‌ی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، الزاماً نیاز به اندیشه‌ای است که در مراکز علمی وجود دارد و یک بخش مهم آن، آینده‌پژوهی است. 

دکتر حسینی بیان کرد: این بدان‌ معناست که شهر شیراز در ۲۰یا۳۰ سال آینده باید چگونه باشد و در این زمینه هم، این نخبگان و دانشگاهیان هستند که باید دانسته‌ها و اطلاعات خاص خود را به مدیریت شهری منتقل کنند.

وی افزود: بدون ارتباط با دانشگاه و نخبگان، امکان اینکه از درست و صحیح بودن کارمان مطمئن باشیم، وجود ندارد و قطعا استفاده از ظرفیت نخبگان شهری، دارای ضریب موفقیت بالا در اجرا و تحقق هدف خواهد بود.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مهم‌ترین بخش مساله؛ ایده و طراحی و اولویت‌بخشی به کارها و برنامه‌هاست که ما در این زمینه، نیازمند خلاقیت و مشارکت نخبگان هستیم.

 

دعوت از دانشجویان در ارائه ایده و تفکرات ناب به مدیریت شهری

شهردار شیراز نیز در آیین گرامیداشت روز جهانی شهرسازی در دانشگاه شیراز اظهار کرد: شهرداری وظایف بسیار زیاد و متعددی دارد و درحال حاضر ۳۵۵ وظیفه‌ی احصا شده برعهده دارد.

دکتر محمدحسن اسدی افزود: در کشور ما این نهاد بیشتر مدیریت بحران می‌کند؛ چراکه یک بخش از شهرداری حوزه‌ی درآمدی و بخش دیگر هزینه‌کرد است که بسیار دشوارتر از حوزه‌ی درآمدی است.

او تصریح کرد: موضوعات و مسائل شهرسازی، بحث‌های حاشیه‌نشینی، مهاجرت، ترافیک، آلایندگی، هوای پاک و سیستم حمل‌ونقل عمومی در مدل‌های مختلف هست که به موضوعات شهرسازی برمی‌گردند و همگی از دغدغه‌های مهم مدیریت شهری هستند.

شهردار شیراز اظهار کرد: کلان‌شهر شیراز در مقایسه با دیگر کلان‌شهرها در موضوعات ضابطه و شهرسازی شهری بسیار سختگیرانه عمل می‌کند.

وی گفت: امروزه اولین قدم برای صدور مجوز، کنترل ضابطه و طرح تفضیلی است تا از لحاظ شهرسازی منعی وجود نداشته و منطبق با طرح تفصیلی باشد.

دکتر اسدی بیان کرد: اگر به موضوعات شهرسازی به‌ویژه در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها توجه شود، می‌توانیم یک شهر بسیارخوب و زیست‌پذیر، همراه با آرامش و یک شهر آرمانی داشته باشیم.

شهردار شیراز در این نشست ضمن دعوت از دانشجویان برای ارائه‌ی ایده‌ها و تفکرات ناب خود در مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز، کمیسیون‌ها و شهرداری این کلان‌شهر گفت: برای شهر به‌عنوان موجودی زنده باید به‌دنبال توسعه‌ی پایدار باشیم.

او بیان کرد: کلان‌شهر شیراز ظرفیت‌های بسیارخوبی دارد و یکی از این ظرفیت‌ها کوه‌ها و ارتفاعات این ‌شهر است.

 وی رودخانه خرم‌رود را از دیگر ظرفیت‌های بی‌نظیر شهر شیراز دانست و افزود: این موهبت بسیار بزرگی برای شهر شیراز است که در سفر اخیر رئیس‌جمهوری به شیراز تلاش شد تا مدیریت خرم‌رود به طول ۴۵کیلومتر به شهرداری واگذار شود.

دکتر اسدی با بیان اینکه طرح‌های بسیار خوبی در این حوزه در دست مطالعه هست و اجرای آن‌ها در دستور کار خواهد بود، بیان کرد: امروز نیاز شهروندان به ایجاد فضاهای شهری است که در این خصوص طرح احیای پروژه‌ی زندیه و احیای میدان توپخانه در دست اقدام است.

 شهردار شیراز اضافه کرد: شهر شیراز قطب گردشگری، پزشکی و صنایع الکترونیک است و ما نیز به‌عنوان مجموعه‌ی مدیریت شهری، زیرساخت پنج پروژه گردشگری را تعریف کردیم که آکواریوم بزرگ شیراز، پارک آبی، باغ پرندگان، تله‌کابین در بوستان کوهستانی دراک و طرح شهر بازی بزرگ شیراز ازجمله‌ی این پروژه‌ها است.

 دکتر اسدی بیان کرد: از سال گذشته تاکنون بیش از ۲۰مرحله‌ی مختلف عمرانی و جهش عمرانی اجرا شده و طرح‌های متعددی نیز افتتاح، کلنگ‌زنی و به بهره‌برداری رسیده است.

 افتتاح و کلنگ‌زنی ۶۲ پروژه در سفر ریاست جمهوری و اعضای هیئت دولت، اجرای فعالیت عمرانی ۳ خط مترو و افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی در قالب یک بسته ۲۰هزار میلیارد تومانی و ۳۰هزار میلیارد تومانی، کلنگ‌زنی پروژه طی ۱۰۰روز آینده همزمان با دهه‌ی فجر از دیگر موضوعات مورد اشاره‌ی شهردار کلان‌شهر شیراز بود.

دکتر عابدی، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز و مهندس جاویدی، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌المللی شهرداری شهر شیراز نیز از دیگر سخنرانان این نشست بودند.

بخش دوم نشست چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز: دیروز، امروز و فردا نیز به ارائه دیدگاه‌ها و پیشنهادات و پرسش‌های دانشجویان و پاسخگویی مسؤولان کلان‌شهر شیراز اختصاص داشت.

برای مشاهده گزارش تصویری این نشست، اینجا را کلیک کنید.

 

آدرس کوتاه :

آرشیو خبرها

مراسم سراسری روز دانشجو در دانشگاه شیراز
مراسم سراسری روز دانشجو در دانشگاه شیراز
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شیراز، همزمان با فرارسیدن ۱۶ آذر «روز دانشجو»، مراسم گرامیداشت روز دانشجو ویژه‌ی دانشگاه‌های شهرستان شیراز، به‌میزبانی دانشگاه شیراز،‌ با حضور جمعی از دانشجویان شهر شیراز،‌ مسؤولان استان و رؤسای دانشگاه‌های شهر شیراز در...
دانشگاه شیراز میزبان مراسم سراسری روز دانشجو
دانشگاه شیراز میزبان مراسم سراسری روز دانشجو
به‌گزارش روابط عمومی دانشگاه شیراز، مراسم سراسری روز دانشجو (۱۶آذر)، ویژه‌ی دانشگاه‌های شهرستان شیراز، به‌میزبانی دانشگاه شیراز برگزار می‌شود. دکتر حامد تقوایی، معاون فرهنگی دانشگاه شیراز ضمن اعلام این خبر در جمع اصحاب رسانه، توضیح داد: همزمان با...
آیین تکریم و معارفه معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شیراز
آیین تکریم و معارفه معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شیراز
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، آیین تکریم و معارفه معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شیراز برگزار شد. در این آیین که باحضور اعضای هیأت‌رئیسه‌ دانشگاه شیراز و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه بعدازظهر دوشنبه ۶ آذرماه، در تالار دکتر مصطفوی ترتیب یافت؛...
انتصاب دکتر زهرا قاسم‌نژاد به‌عنوان مسئول واحد خواهران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز
انتصاب دکتر زهرا قاسم‌نژاد به‌عنوان مسئول واحد خواهران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز
به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، طی حکمی از سوی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز، دکتر زهرا قاسم‌نژاد (دانشیار علوم قرآن و فقه دانشگاه شیراز)، به‌عنوان مسئول واحد خواهران نهاد دانشگاه شیراز منصوب شد. در متن حکم حجه‌الاسلام و...
تقدیر از برگزیدگان آیین پایانی چهاردهمین جشنواره حرکت دانشگاهی
تقدیر از برگزیدگان آیین پایانی چهاردهمین جشنواره حرکت دانشگاهی
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، آیین پایانی چهاردهمین جشنواره حرکت دانشگاهی با معرفی و تقدیر از برگزیدگان این دوره از جشنوراه برگزار شد. در این رویداد که ازسوی مرکز حمایت از فعالیت‌های علمی دانشجویان دانشگاه شیراز، شامگاه یکشنبه ۲۸ آبان، همزمان...
نشست چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز در دانشگاه شیراز
نشست چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز در دانشگاه شیراز
انجمن علمی مهندسی شهرسازی دانشگاه شیراز با همکاری مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز، به‌مناسبت گرامیداشت روز جهانی شهرسازی، نشست تخصصی «چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز: دیروز، امروز و فردا» را با حضور رئیس شورای شهر شیراز، شهردار شیراز، جمعی...
دومین جلسه شورای مشورتی دبیران تشکل‌های اسلامی دانشکاه شیراز با حضور اعضای هیأت نظارت بر تشکل‌های اسلامی
دومین جلسه شورای مشورتی دبیران تشکل‌های اسلامی دانشکاه شیراز با حضور اعضای هیأت نظارت بر تشکل‌های اسلامی
دومین جلسه شورای مشورتی دبیران تشکل‌های اسلامی دانشکاه شیراز با حضور اعضای هیأت نظارت بر تشکل‌های اسلامی، در آبان‌ماه در دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد. در این جلسه که با حضور رئیس دانشگاه، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و معاون...
جلسه هم اندیشی دبیران کانون های فرهنگی دانشگاه با حضور معاون محترم فرهنگی اجتماعی دانشگاه
جلسه هم اندیشی دبیران کانون های فرهنگی دانشگاه با حضور معاون محترم فرهنگی اجتماعی دانشگاه
جلسه هم اندیشی دبیران کانون های فرهنگی دانشگاه با حضور معاون محترم فرهنگی اجتماعی دانشگاه نشست هم اندیشی دبیران کانون های فرهنگی،هنری،اجتماعی و دینی دانشگاه با معاون محترم فرهنگی اجتماعی در تاریخ چهارشنبه 17 آبان ماه با حضور دبیران و نمایندگان کانون...
انتصاب دکتر حامد تقوایی به‌عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شیراز
انتصاب دکتر حامد تقوایی به‌عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شیراز
گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، طی حکمی ازسوی رئیس دانشگاه شیراز، دکتر حامد تقوایی، دانشیار مهندسی شیمی دانشگاه، به‌عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شیراز منصوب شد. دکتر حامد تقوایی، در کارنامه اجرایی خود پیش از این، سمت‌های متعددی ازجمله مدیر...
راه‌اندازی سایت خانه نشریات دانشگاه شیراز
راه‌اندازی سایت خانه نشریات دانشگاه شیراز
سایت خانه نشریات دانشگاه شیراز، به نشانی nashriat.shirazu.ac.ir، به‌همت روابط‌عمومی و خانه نشریات دانشگاه شیراز طراحی و در جریان نمایشگاه پنجره رونمایی شد. به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، در جریان بازدید رئیس دانشگاه از نمایشگاه پنجره که به معرفی...
نخستین بوت کمپ دانشجوی نمونه کشوری، دانشجوی سرآمد دانشگاه و جایزه البرز (نوبل ایرانی) در دانشگاه شیراز
نخستین بوت کمپ دانشجوی نمونه کشوری، دانشجوی سرآمد دانشگاه و جایزه البرز (نوبل ایرانی) در دانشگاه شیراز
به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، نخستین بوت کمپ (دوره آموزشی فشرده) دانشجوی نمونه کشوری، دانشجوی سرآمد دانشگاه و جایزه البرز (نوبل ایرانی) در دانشگاه شیراز ازسوی دبیرخانه دانشجویان سرآمد معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه باهمکاری مرکز حمایت از...
آیین گشایش نمایشگاه پنجره در دانشگاه شیراز
آیین گشایش نمایشگاه پنجره در دانشگاه شیراز
به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، نمایشگاه پنجره بامحور معرفی کانون‌های فرهنگی، تشکل‌های اسلامی، شورای صنفی، انجمن‌های علمی، شورای خوابگاه‌های دانشجویی و واحدهای مختلف دانشگاه شیراز در مجموعه‌ی پردیس ارم دانشگاه برپا شده است. معاون دانشجویی فرهنگی...
جشن میلاد پیامبر (ص) و اختتامیه هشتمین جشنواره رویش دانشگاه شیراز
جشن میلاد پیامبر (ص) و اختتامیه هشتمین جشنواره رویش دانشگاه شیراز
اختتامیه هشتمین جشنواره رویش دانشگاه شیراز، همزمان با جشن بزرگ میلاد پیامبر اکرم (ص) برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، شامگاه یکشنبه ۹ مهرماه ۱۴۰۲، آیین پایانی هشتمین دوره‌ی جشنواره رویش دانشگاه شیراز با معرفی برگزیدگان این دوره از...
مراسم آشنایی نودانشجویان دانشگاه شیراز و خانواده‌‌های ایشان با دانشگاه
مراسم آشنایی نودانشجویان دانشگاه شیراز و خانواده‌‌های ایشان با دانشگاه
جشن آغاز سال تحصیلی جدید و مراسم آشنایی نودانشجویان دانشگاه و خانواده‌های ایشان با دانشگاه شیراز برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، این مراسم به‌رسم هرساله با حضور هیأت رئیسه دانشگاه، در قالب دو برنامه‌ی جداگانه، ویژه‌ی نودانشجویان...
تجمع دانشگاهیان دانشگاه شیراز در محکومیت بمباران بیمارستان المعمدانی غزه
تجمع دانشگاهیان دانشگاه شیراز در محکومیت بمباران بیمارستان المعمدانی غزه
در پی عملیات فجیع تروریستی در بیمارستان المعمدانی غزه که منجر به شهادت صدها تن از مردم مظلوم و بی‌گناه فلسطین شد؛ تجمع اعتراضی دانشگاهیان دانشگاه شیراز ظهر چهارشنبه، ۲۶مهرماه 1402، همزمان با اقامه نماز جماعت ظهر و عصر، در میدان اصلی دانشگاه شیراز...
آغاز به کار نمایشگاه و جشنوارۀ چرتکۀ روستایی
آغاز به کار نمایشگاه و جشنوارۀ چرتکۀ روستایی
نمایشگاه و جشنوارۀ دانشجویی عرضۀ مستقیم محصولات روستایی با نام چرتکۀ روستایی در دانشگاه شیراز برپا شد. در راستای تحقق شعار سال «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین»، نمایشگاه و جشنوارۀ دانشجویی عرضۀ مستقیم محصولات روستایی، باهدف آشنایی و شناخت دانشجویان...
نهم‌ اسفندماه، سالروز تدفین شهدای گمنام در دانشگاه شیراز
نهم‌ اسفندماه، سالروز تدفین شهدای گمنام در دانشگاه شیراز
بسا ستاره که گمنام و از نظر دورند ولی چراغ سپهرند و چشمه نورند فروغشان همه پیدا و نامشان پنهان به نور حق نزدیک و از ریا دورند به نام خامه اگر نامشان نکرد قلم به صفحه صفحه دل ها به نام مشهورند به لوح اشک بود نامشان نه لوح مزار ستارگان سپهرند گرچه در...
گروه جهادی شهید صدرالله فنی از دانشگاه شیراز موفق به کسب عنوان بهترین گروه جهادی کشور شد
گروه جهادی شهید صدرالله فنی از دانشگاه شیراز موفق به کسب عنوان بهترین گروه جهادی کشور شد
گروه جهادی شهید صدرالله فنی، وابسته به بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز موفق به کسب مقام اول درمیان گروه‌های منتخب استانی و بهترین گروه جهادی در چهارمین جشنوارۀ ملی جهادگران کشور معرفی شد. به‌گزارش روابط عمومی دانشگاه شیراز، گروه جهادی شهید صدرالله فنی،...
برگزاری رویداد ایده‌پردازی دانشجویان در دانشگاه شیراز
برگزاری رویداد ایده‌پردازی دانشجویان در دانشگاه شیراز
مسابقۀ ایده‌پردازی دانشجویان دانشگاه شیراز باعنوان «رویداد ایده‌پردازی ایده‌عالیست» برگزار شد. به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه شیراز، مدیریت نوآوری، فناوری و کارآفرینی دانشگاه شیراز و مرکز حمایت از فعالیت‌های علمی دانشجویان، باهدف آشنایی دانشجویان با...
برگزاری آیین معارفه دانشجویان کارشناسی دانشگاه شیراز
برگزاری آیین معارفه دانشجویان کارشناسی دانشگاه شیراز
آیین معارفه دانشجویان کارشناسی ورودی سال ۱۴٠۱ دانشگاه شیراز با حضور خانواده های دانشجویان و جمعی از مسئولان دانشگاه شیراز برگزار شد. این رویداد به همت معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز در سالن ورزشی کوثر ترتیب یافت و با اجرای موسیقی و برنامه های...