نخستین جایزه ادبیات پایداری دانشگاه شیراز: جایزه ادبی نگین سرخ

نخستین جایزه ادبیات پایداری دانشگاه شیراز: جایزه ادبی نگین سرخ

ادبیات پایداری ایران در چهار دهه فراز و نشیب های متعدی را تجربه کرده و اکنون بنظر میرسد برای ورود عمیق تر به عرصه ی جهانی نیازمند توجه جدی به نگارش آثار عمیق، متنوع و جذاب و همچنین حمایت از نویسندگان جوان و آینده داری است که می توانند طلایه دار خیزش جهانی ادبیات پایداری این سرزمین باشند. نقش دانشگاه بعنوان نقطه ی مرکزی ارزشیابی، نقد و تحلیل ادبیات داستانی پایداری بر هیچکس پوشیده نیست.ایجاد ارتباط موثر و دو سویه بین جامعه ی دانشگاهی و نویسندگان کشور از جمله مهمترین و بایسته ترین دستاوردهایی است که جایزه ادبی نگین سرخ می تواند به آن توجه داشته است. از سوی دیگر به شهدای هسته ای و شهدای جامعه ی دانشگاهی تا امروز آنچنان که شایسته است در پهنه ی هنر و ادبیات پرداخته نشده و جایزه ادبی می تواند کاستی ها را اندکی ترمیم کند.
جایزه ادبی نگین سرخ به پاسداشت یاد و خاطره ی سردار همیشه سرافراز و سرباز فداکار ایران اسلامی، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و در سالگرد شهادت این اسوه ی مبارزه با تروریسم جهانی و دیگر شهدای مقاومت به همت معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز و حوزه هنری بوشهر اقدام به انتشار فراخوان نمود. دریافت آثار این جایزه ادبی تا 20 اسفندماه سال 1399 تعیین شده بود که به دلیل درخواست نویسندگان جوان کشور تا تاریخ 28 اسفند ماه تمدید شد.
تعداد آثار دریافت شده توسط دبیرخانه 205 داستان کوتاه و داستانکاز همه استان های کشور بود که این تعداد آثار توسط 164 نویسنده خلق شده است. علاوه بر این تعدادی اثر داستانی از کشورهای فارسی زبان دریافت گردید. بررسی اولیه آثار از روزهای ابتدایی نوروز 1400 آغاز و در دو مرحله داوری در دو گروه داستان کوتاه و داستانک برگزیدگان مشخص شدند. آقایان بیژن کیا، دکتر فرهاد رفیعی و خانم دکتر سمیه آوردند داوران مرحله نهایی این جشنواره بودند.
اختتامیه جایزه ادبی نگین سرخ با حضور نویسندگان و علاقه مندان ادبیات پایداری در روز 22 فروردین ماه 1400 در هفته هنر انقلاب اسلامی بصورت الکترونیکی برگزار گردید. این آیین با سخنرانی آقای دکتر سید مجتبی واعظی معاون محترم فرهنگی اجتماعی دانشگاه ، دکتر علی حفیظی مدیر فرهنگی دانشگاه و آقای دکتر امید پارسایی فر مدیر حوزه هنری استان بوشهر همراه بود. در انتهای این مراسم از برگزیده های این جشنواره در دو بخش داستانک و داستان کوتاه تقدیر به عمل آمد.

برگزیدگان بخش داستانک:

تقدیر از  داستانک: تماس، نویسنده: سرکارخانم نجمه اشرفی

رتبه سوم داستانک: شاخ، نویسنده: آقای مهدی دریاب

رتبه دوم داستانک: خداحافظ فرمانده،  نویسنده: آقای میثم محمدی

رتبه نخست داستانک: هدیه، نویسنده: آقای محمد حیدری

برگزیدگان بخش داستان کوتاه:

تقدیر از داستان کوتاه دوستان آلیس،  نویسنده: آقای مهدی دُریاب

تقدیر از داستان کوتاه پس کوچه های شب، نویسنده: آقای سید ابراهیم حسینی

رتبه سوم داستان کوتاه گرومب، نویسنده: سرکار خانم چکاوک کافی

رتبه دوم داستان کوتاه مثل سنجاقک، نویسنده: آقای رحیم میر عظیم

رتبه نخست  داستان کوتاه بَدره، نویسنده: آقای علی اکبری ساعی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *