اختتامیه دومین جشنواره قرآنی ” طهورا ” در دانشگاه شیراز

در مراسمی، با حضور جمعی از مسئولان، اساتید و دانشجویان دانشگاه شیراز، دومین جشنواره قرآنی طهورا به کار خود پایان داد.

مراسم اختتامیه دومین جشنواره قرآنی طهورا ویژه دانشگاهیان دانشگاه شیراز، در تالار فجر این دانشگاه ترتیب یافت و با استقبال دانشجویان مواجه گردید.

آغازگر این برنامه به‌مناسبت گرامیداشت سالروز شهادت امام موسی کاظم علیه السلام با مداحی آقای باقرنژاد،‌ دانشجوی دانشگاه شیراز بود و در ادامه آقای سیدجواد هاشم زاده، نفر اول مسابقات بخش شفاهی جشنواره قرآن و عترت دانشجویان به تلاوت آیات وحی پرداخت.

دکتر ابراهیم گشتاسبی راد،‌ سرپرست دانشگاه شیراز در این مراسم گفت: افتخار می کنم که در جمع اصحاب قرآن هستم و با کسانی سخن می گویم که دوستان قرآن هستند.

وی افزود : قرآن کتاب خواندنی است،‌ باید آن را خواند و شناخت و به کمک آن به زندگی معنا بخشید.

سرپرست دانشگاه شیراز خاطر نشان کرد : از منظر دیگر،‌ قرآن کتابی است هنری و بسیار زیبا و تشخیص و درک زیبایی کلمات الهی موجب زیبایی زندگی و اعمال می شود.

دکترمسعود حسینچاری، معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز در این مراسم خطاب به دانشجویان گفت:‌ خدا را شاکریم که در این زمانه که هر کسی به چیزی مشغول است،‌ شما به اصل و اساس چیزها یعنی قرآن مشغول هستید.

وی افزود : ما تلاش می‌کنیم تا به وسیله برگزاری جشنواره قرآنی طهورا در طول سال تحصیلی ارتباط دانشجویان خود را با قرآن حفظ کنیم و از آموزه‌های این کتاب آسمانی در زندگی خود بهره جوییم.

دکتر حسینچاری خاطر نشان کرد: این جشنواره در بخش‌های مختلف برگزار و تلاش می شود تا از ظرفیت تمام دانشجویان اعم از هنرمند، پژوهشگر، نویسنده، شاعر و غیره استفاده گردد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز با یادآوری اینکه محوریت این جشنواره در هر سال یکی از سوره‌های قرآن کریم قرار می‌گیرد، گفت:‌ در سال گذشته محوریت این جشنواره با سوره مبارکه یوسف بود و امسال این جشنواره با محوریت سوره مبارکه اسرا برگزار گردید که در آن هر کسی با هر سلیقه و هنر و توانمندی که داشت، ارادت خود را به ساحت قرآن کریم نشان داد.

مراسم اختتامیه جشنواره قرآنی طهورا، با اجرای گروه تواشیح دانشگاه شیراز که در سال گذشته در دانشگاه‌های عراق، حرم امام حسین(ع) و حرم حضرت علی(ع) نیز برنامه داشتند، ادامه یافت و سپس خانم فاطمه ابراهیمی و آقای حسن شاهی، هر دو از دانشجویان روشندل دانشگاه شیراز و حافظ کل قرآن به ارائه برنامه پرداختند.

به گفته خانم فاطمه قصاب‌زاده، دبیر جشنواره قرآنی طهورا، جشنواره قرآنی طهورا برای دومین سال متوالی در دانشگاه شیراز برگزار شد.

کارشناس قرآن و عترت معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز در خصوص بخش‌های این جشنواره بیان داشت: جشنواره قرآنی طهورا ۲ در بخش‌های شفاهی نظیر حفظ سوره و قرائت ترتیل و تحقیق سوره مبارکه اسرا، بخش ادبی شامل ارائه شعر، داستان، نمایشنامه‌، فیلم‌نامه بر اساس محورهای جشنواره که برگرفته از آیات نورانی سوره اسرا می باشد، اجرا گردید.

خانم قصاب‌زاده افزود: بخش پژوهشی نیز شامل ارائه مقاله و پایان‌نامه بر اساس محورهای جشنواره، بخش مجازی شامل طراحی وبلاگ، بخش هنری شامل ارائه آثار خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، گرافیک اعم از پوستر، آیه گرافی و تایپوگرافی، تکنیک اعم از کلاژ، دکوپاژ، مجسمه‌سازی، نماهنگ و کلیپ بود.

دبیر جشنواره قرآنی طهورا گفت: همچنین برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی تفسیر سوره اسرا در روزهای دوشنبه هر هفته، برگزاری مسابقات کتابخوانی، برگزاری نشست‌ها و کرسی‌های آزاداندیشی، پخش و نقد فیلم و برگزاری نمایشگاه کتاب از دیگر بخش‌های این جشنواره بود.

وی در ادامه با اشاره به محورهای این جشنواره که همگی برگرفته از آیات سوره مبارکه اسراست،‌ گفت: شخصیت پیامبر(ص) و موضع‌گیری مشرکان در برابر وی و قرآن، معراج پیامبر(ص)، فساد بنی‌اسرائیل بر روی زمین، ارزش نیکی به والدین، پرهیز از اسراف، آزادی اراده و اختیار، عدم پیروی از مجهولات، عناد و لجاجت سبب دوری جستن از حق و حقیقت، انسان و رویارویی با نعمت و نقمت، تأثیر قرآن برای درمان هرگونه بیماری اخلاقی و اجتماعی، اعجاز قرآن و عدم توانایی مقابله با آن، هدایتگری قرآن، وسوسه‌های شیطان و هشدار به همه هموطنان، امر به برپا داشتن نماز و مشخص کردن اوقات آن، امر به پیامبر(ص) نسبت به برپا داشتن نماز شب، عوامل انحطاط و پیشرفت، برخورد منطقی با همه مخالفان، ظهور و قیام حضرت مهدی(عج)، خطوط زندگی طالبان دنیا و آخرت، بهانه‌های ترک ایمان و چیستی روحی از جمله محورهای این همایش بودند.

در ادامه این مراسم از برگزیدگان سی و دومین جشنواره قرآنی و نفرات برتر دومین جشنواره قرآنی طهورا در بخش های مختلف توسط دکتر گشتاسبی سرپرست دانشگاه شیراز تجلیل شد.

در انتهای ، قرعه‌کشی جهت اهدای ۵ کمک هزینه زیارت مشهد مقدس و سایر هدایا میان دانشگاهیان شیراز برگزار گردید.

عکس های بیشتر مرتبط با این خبر در آرشیو الکترونیکی روابط عمومی دانشگاه شیراز موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *