آئين بازگشايي دانشگاه‌هاي استان فارس با حضور استاندار در دانشگاه شيراز           

آئين رسمي بازگشايي دانشگاه هاي استان فارس با حضور دكتر عنايت الله رحيمي استاندار فارس، استادان و دانشجويان دانشگاه هاي استان فارس در تالار شهيد دستغيب مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز برگزارشد.
دكتر عنايت الله رحيمي در آيين بازگشايي دانشگاه هاي استان ضمن تبريك به دانشجوياني كه وارد مرحله جديدي از زندگي علمي و اجتماعي خود شده اند، انتخاب استان فارس و شهر و دانشگاه شيراز براي تحصيل را انتخابي احسن توصيف كرد و گفت: شما استاني را برگزيده ايد كه مركز اين استان سومين حرم اهل بيت (عليهم السلام) و هر گوشه از آن خواستگاه علما ، فقها، فلاسفه، ادبا و اطبا حاذقي است كه شناسنامه فرهنگي، هنري، علمي و ادبي كشور اسلامي ما محسوب مي شوند.
وي با اشاره به اين فرمايش رهبر معظم انقلاب كه دانشگاه در شيراز را دارالعلمي در دارالعلم دانسته اند ، اين توصيف معظم له را بيانگر جايگاه والاي دانشگاه شيرازتوصيف كرد و گفت: همانگونه كه تحصيل در اين دانشگاه براي دانشجويان آن موجب افتخار است ما نيز به ميزباني فرزندان و آينده سازان كشور افتخار مي كنيم.
نماينده عالي دولت در استان فارس با اشاره به اهميت جايگاه و رسالت دانشگاه و دانشجو اظهار كرد: بي ترديد دانشجويان عزيز خود را براي يك تغيير و حركت رو به جلو و متفاوت آماده كرده و به اين امر آگاه هستند كه نام دانشجو به معناي فردي در جستجوي علم و دانش است كه اين معنا تحقيق و پژوهش را نيز در پي دارد.
دكتر رحيمي، علم آموزي، خلاقيت، نوآوري و كارآفريني را از وظايف دانشجويان برشمرد و تاكيد كرد: دانشگاه ها بايد بستر مناسب را جهت تحقق اين وظايف فراهم كنند.
استاندار فارس در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد بر اهميت فعاليت تشكل هاي دانشجويي در حوزه هاي مختلف فرهنگي ، اجتماعي ، صنفي و… خاطرنشان كرد: حضور جوانان در اين تشكل ها و آموختن گفتگو ، انتقاد ، نقد پذيري ، كسب تجربه و آزمون و خطا در راستاي فعاليت هاي گروهي نياز امروز جامعه است.
وي از مسئولان دانشگاه خواست اجازه دهند دانشجويان آزادانه حرفشان را بزنند و نظراتشان را بيان كنند .
استاندار فارس ادامه داد : بي شك هزينه آزمون و خطا در جامعه كوچكي همچون دانشگاه بسيار كمتر از جامعه اصلي خواهد بود و دانشجويان با اين تجاربي كه كسب مي نمايند مي توانند از تكرار خطاهاي خود در آينده جلوگيري كنند.
دكتر رحيمي از متوليان دانشگاه ها خواست دانشجويان را همچون فرزندان خود بدانند و با نصيحت ، اندرز و راهنمايي دلسوزانه نقاط ضعف آنها را بازگو كرده و راه درست را نشانشان دهند.
وي همچنين تاكيد كرد: فعاليت تشكل هاي دانشجويي بايد در چارچوب قانون انجام شود.
نماينده عالي دولت در استان در بخش ديگري از سخنانش در آئين بازگشايي دانشگاه هاي فارس به تشريح شرايط كنوني كشور پرداخت و گفت: از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي ايران اهداف والايي همچون استقلال و آزادي و مقاومت و ايستادگي در برابر ظلم و استكبار از سوي بنيان گذار كبير انقلاب حضرت امام خميني(ره) تبيين شده است و براي تحقق اين اهداف كه برخواسته از آموزه هاي ديني ما است هزينه هاي زيادي همچون جنگ هشت ساله را متحمل شده ايم.
وي با اشاره به اينكه امروز جنگ دشمن از طريق تحريم ها متفاوت از دوران دفاع مقدس است و در سطح جامعه و همه خانواده ها گسترده شده است ، گفت: دانشگاه و دانشجويان در برابر اين تحريم ها رسالتي بر عهده دارد كه اين رسالت در بيانيه گام دوم انقلاب از سوي مقام معظم رهبري تبيين شده است.
استاندار فارس با بيان اينكه دانشگاه ها بايد به صنعت كمك كرده و مسئله محور و پژوهش محور باشند، تصريح كرد: دانشجويان با تكيه بر روش هاي علمي بايد به دنبال رفع مشكلات جامعه در حوزه هاي مختلف از جمله آسيب هاي اجتماعي ، كمبود منابع آب، توسعه صنعت و… باشند.
وي گفت: دستگاه هاي اجرايي نيز از نظرات عالمانه دانشجويان و اساتيد دانشگاه ها استقبال مي كنند.
دكتر رحيمي ابراز اميداوراي كرد با همراهي دانشگاهيان شاهد حركت استان و كشور در مسير پيشرفت و توسعه باشيم.
رئيس دانشگاه شيراز هم در اين آيين گفت: پاسخگويي به نيازها و مطالبات مردم فارس به ويژه خيل عظيم جوانان ، همكاري و همدلي همه دستگاه هاي اجرايي و هم افزايي جسورانه و جهادي تمام مسئولان را مي طلبد.
دكتر حميد نادگران اظهار داشت: بيش از ١٨۴ دانشگاه و مركز آموزش عالي در استان فارس به دانشجويان خدمات علمي ارائه مي دهند كه نقش بي بديلي در توسعه آموزشي كشور دارند.
وي افزود: با توجه به وضعيت خاص كشور در عرصه اقتصادي، سياسي و منطقه اي، اگر اين هم افزايي ها نباشد شايد نتوان آنگونه كه بايد به نيازها پاسخ داد.
رئيس دانشگاه شيراز، وجود مراكز متعدد و متنوع در زمينه آموزش عالي را چالش امروز جامعه دانشگاهي توصيف كرد وگفت: وجود اين مراكز مشكلاتي را ايجاد كرده است.
دكتر نادگران اظهار داشت: بايد همه با هم و با يكپارچه سازي، تصميم سازي و تصميم گيري به اين معضل تنوع و تعدد مراكز و همچنين معضل بيكاري و فرسودگي نيروي جوان و تحصيلكرده استان توجه جدي كنيم.
رئيس دانشگاه شيراز افزود: امروز كوشش، همت و اراده همگاني در جهت تغيير رويكرد سنتي و قديمي آموزش عالي به رويكردي نوين متناسب با نيازهاي روز و در جهت ايجاد زندگي بهتر و حل مشكلات وجود دارد و قطعا اين رويكرد جديد؛ رويكردي عقلاني، منطقي و دانش محور است.
دكتر نادگران بيان كرد: برنامه ريزي همدلانه، تعامل و همفكري مجدانه و هم افزايي درون سازماني و برون سازماني تمامي دستگاه هاي مسئول مي تواند ضامن اين تغيير رويكرد باشد.
وي افزود: در اين زمينه نيكوكاران و خيرين نيز بايد به سمت دانشگاه، جوانان و كنشگران عرصه و صحنه اين استان هدايت شوند.
رئيس دانشگاه شيراز با اشاره به تخصيص ۷۰ درصدي اعتبارات دانشگاه خاطر نشان كرد: اين تخصيص، بعضا كفاف حقوق و مزاياي كاركنان را هم نمي دهد و مشكل كمبود اعتبارات دانشگاهي ،تنها مشكل دانشگاهيان نيست بلكه اين يك مشكل استاني است.
دكتر نادگران گفت: آيا نبايد از مسئولان خدوم و صادق دانشگاه هاي استان پرسيد كه با اين اعتبارات چه كار مي توانند انجام دهند؟
رئيس دانشگاه شيراز اضافه كرد: فرزندان ما در كجا زندگي مي كنند؟ وضعيت فرهنگي و اعتقادي آنها چيست؟ سطح آموزش آنها چگونه است؟ اينها همه پرسش هايي است كه ما بايد از خود بپرسيم و كنار نكشيم و مسئوليت بپذيريم و از خودمان سوال كنيم كه به عنوان مسئول چه بايد بكنيم.
مسئله ي آسيب هاي اجتماعي ، ديگر موضوعي بود كه دكتر نادگران در آئين رسمي بازگشايي دانشگاه هاي استان فارس به آن پرداخت .
وي اظهار داشت: آسيب هاي اجتماعي و نفوذ معنادار آنها به دانشگاه ها از ديگر معضلاتي است كه مسئولت همه ما را دوچندان كرده است.
وي، با طرح اين پرسش كه آيا وظيفه تك تك ما مسئولان نيست كه در حد توان خود دانشگاه و زيستگاه فرزندان خود را ارزيابي كرده و به آن كمك كنيم ،ادامه داد: به عنوان مسئول دانشگاه مادر استان فارس از همه مسئولان تقاضاي همراهي و كمك دارم و معتقدم به رغم همه كمك ها و همراهي ها ،اما هنوز تا رسيدن به نقطه مطلوب راه درازي در پيش داريم.
دكتر نادگران تصريح كرد: قطعا غفلت از دانشگاه و جوانان هيج توجيهي براي آيندگان بر نمي تابد و ما مي توانيم با وجود همه مشكلات، با حركت هاي جهادي و با اميد به فرداي بهتر بر تمام اين مشكلات غلبه كنيم.
گفتني است در ابتداي اين مراسم ، دكتر افلاكي رئيس دانشگاه فرهنگيان استان فارس، دكتر مغاره رئيس دانشگاه هنر شيراز، دكتر جهرمي ، رئيس اتحاديه دانشگاه هاي غيرانتفاعي منطقه 7 كشور و هماهنگ كننده امور موسسات آموزش عالي غير انتفاعي استان فارس ، دكتر كشفي قائم مقام رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز و دكتر رزمجو ، دبير آئين بازگشايي دانشگاه هاي استان فارس ، به بيان گزارشي از فعاليت ها و اقدامات موثر دانشگاه ها در حوزه هاي مختلف پرداختند.
تجليل از خانم سيده مهتاب نبوي، پاراتكواندوكار بين المللي و دانشجوي كارشناسي رشته زيست شناسي دانشگاه شيراز پايان بخش مراسم بود.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *